Cooking
-
Butler Pepper Mill in WalnutThis classic and modern walnut pepper mill is individually hand-turned by the artisans at Pare. and features a stainless steel mechanism that can also be used to mill coffee beans and other spices. Hand crafted for its pleasant feel. usability. and presence on a...
- $130.00 USD
- $130.00 USD
- Unit price
- per
-
Bourbon Cocktail CherriesThese cocktail cherries combine Kentucky bourbon with fresh Oregon cherries. The result is the ideal companion to any number of drinks. most notably those made with whiskey. You might find them good enough to eat straight from the jar.
- $20.00 USD
- $20.00 USD
- Unit price
- per
-
Beachfront AvenueInspired by the sunshine state. start your day with orange juice infused granola with pistachio nuts topped off with dried cranberries.
- $13.00 USD
- $13.00 USD
- Unit price
- per
-
Bariani Olive Oil 1LBariani makes their oil with olives grown on their ranch in California. The olives are hand harvested to avoid bruising and the oil is extracted soon after harvest. The oil is kept cold and unfiltered to preserve its raw qualities and stored in temperature...
- $30.00 USD
- $30.00 USD
- Unit price
- per
-
Bariani Olive Oil 16.9 fl ozBariani makes their oil with olives grown on their ranch in California. The olives are hand harvested to avoid bruising and the oil is extracted soon after harvest. The oil is kept cold and unfiltered to preserve its raw qualities and stored in temperature...
- $16.00 USD
- $16.00 USD
- Unit price
- per
-
Bar SpoonThe wound body makes for a comfortable. easy stir. and features a teardrop end.
- $15.00 USD
- $15.00 USD
- Unit price
- per
-
Balsamic VinegarBariani California Balsamic Vinegar is produced in the traditional method from the juice of just-harvested California zinfandel and cabernet grapes. boiled down to create the must. and then fermented slowly over a minimum of 6 years in wooden casks made of oak. mulberry. and...
- $16.00 USD
- $16.00 USD
- Unit price
- per
-
Baking at RepubliqueA stunning cookbook from Marge Manzke. pastry chef of Los Angeles hotspot Republique. From brioche and bread baking to cookie dough and other sweet treats. Baking at Republique is the ideal companion to the serious home baker.
- $30.00 USD
- $30.00 USD
- Unit price
- per
-
Apple ᴨA ridiculously chunky cereal. Whole pecans and big fat slices of Washington apples work perfectly with our honey sweetened granola. Sure to become a classic at your breakfast table.
- $13.00 USD
- $13.00 USD
- Unit price
- per
-
Apple Cider DoughnutA trip to the farmers market is not complete without an Apple Cider Doughnut or two. Crumbly. buttery. cinnamon-sugar-dusted. Apple Cider Doughnuts mark the unofficial start to Autumn. And if you thought the doughnuts at the market were good. you've never made them from...
- $25.00 USD
- $25.00 USD
- Unit price
- per
-
All-Purpose Spaghetti Scrub (Set of 2)Goodbye Detergent's award-winning. and cult-classic Spaghetti Scrubs are made with all natural peach pits and 100% cotton backing for increased durability and more versatile use. making them effective on most materials. 2 scrubs per box.
- $13.00 USD
- $13.00 USD
- Unit price
- per
-
5.5 Qt Dutch OvenInspired by the best of vintage cast iron design. this Dutch Oven is designed to be a timeless classic that will find an everyday place on your stovetop. Great for everything from soups and stews to braised meats. baked casseroles. fried favorites. and so...
- $350.00 USD
- $350.00 USD
- Unit price
- per
-
3.5 Qt Dutch OvenInspired by the best of vintage cast iron design. this Dutch Oven is designed to be a timeless classic that will find an everyday place on your stovetop. Great for everything from soups and stews to braised meats. baked casseroles. fried favorites. and so...
- $230.00 USD
- $230.00 USD
- Unit price
- per
-
Mixing PaddleThis mixing paddle is the ultimate cook's tool. Crafted by hand from sustainable cherry wood with design balance and usefulness in mind. It has just the right curve to reach all areas of your bowl. Use it for everything from hot sauces to cold...
- $18.00 USD
- $18.00 USD
- Unit price
- per
-
Mister Jiu's in ChinatownBrandon Jew trained in the kitchens of California cuisine pioneers and Michelin-starred Italian institutions before finding his way back to San Francisco's Chinatown and the food of his childhood. Through deeply personal recipes and stories about the neighborhood that often inspires them. this groundbreaking...
- $20.00 USD
- $20.00 USD
- Unit price
- per
-
Mini Modern Jar (Set of 6)Made from dishwasher-safe glass. these attractive jars have been a mainstay of European kitchens for generations. Perfect for storing individual-sized leftovers. homemade salad dressing and sauces. or bulk spices. Simple. stylish. and utilitarian — these Mini Modern jars can be used for canning. food...
- $22.00 USD
- $22.00 USD
- Unit price
- per
-
Maple Cutting Board 7 x 9.5Handmade in Wisconsin by master woodworker Edward Wohl. this birdseye maple cutting board is not only ideal for everyday use. but can be savored for serving or simply hung for decoration (we're serious. they're that beautiful). Try using one side for cutting and saving...
- $42.00 USD
- $42.00 USD
- Unit price
- per
-
Maple Cutting Board 6.75 x 21Handmade in Wisconsin by master woodworker Edward Wohl. this birdseye maple cutting board is not only ideal for everyday use. but can be savored for serving or simply hung for decoration (we're serious. they're that beautiful). Try using one side for cutting and saving...
- $128.00 USD
- $128.00 USD
- Unit price
- per
-
Maple Cutting Board 21.5 x 33Handmade in Wisconsin by master woodworker Edward Wohl. this maple cutting board is not only ideal for everyday use. but can be savored for serving or simply hung for decoration (we're serious. they're that beautiful). Try using one side for cutting and saving the...
- $320.00 USD
- $320.00 USD
- Unit price
- per
-
Maple Cutting Board 16"Handmade in Wisconsin by master woodworker Edward Wohl. this birdseye maple cutting board is not only ideal for everyday use. but can be savored for serving or simply hung for decoration (we're serious. they're that beautiful). Try using one side for cutting and saving...
- $166.00 USD
- $166.00 USD
- Unit price
- per

